2024-től átalakul a felsőoktatásban elérhető kutatási ösztöndíjak rendszere. A nemzeti felsőoktatási kiválóságról szóló 24/2013. (II. 5.) Korm. rendelet értelmében elindított Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP) integrált formában, megújult keretek között ötvözi a korábbi hasonló célú programok – az Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP) és a Kooperatív Doktori Program (KDP) – előnyeit.
Minden eddiginél több, összesen 2249 egyetemista és fiatal oktató nyert támogatást a 2023/2024-es tanévre az Új Nemzeti Kiválóság Programból. A program 3,5 milliárd forintos keretösszegére országszerte 25 résztvevő egyetemen lehetett pályázni.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium a 2023/2024. tanévre a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal útján az Új Nemzeti Kiválóság Program (a továbbiakban: ÚNKP) keretében nyílt ösztöndíjpályázatot hirdetett Felsőoktatási Alapképzés Hallgatói Kutatói Ösztöndíj, Felsőoktatási Mesterképzés Hallgatói Kutatói Ösztöndíj, Felsőoktatási Doktori Hallgatói Kutatói Ösztöndíj, „Tudománnyal fel!” Felsőoktatási Doktorvárományosi és Posztdoktori Kutatói Ösztöndíj, Bolyai+ Felsőoktatási Fiatal Oktatói, Kutatói Ösztöndíj, valamint „Tehetséggel fel!” Felsőoktatást Megkezdő Kutatói Ösztöndíj elnyerésére.
Az Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP) 2023. évi pályázatain is mintegy kétezer nyertes részesülhet ösztöndíjban összesen közel 3,5 milliárd forint értékben. A 2016 óta futó program eddigi éveiben 26 milliárd forintnyi keretből mintegy 13 ezer egyetemista és fiatal kutató kapott támogatást céljai eléréséhez.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium a 2022/2023. tanévre a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal útján az Új Nemzeti Kiválóság Program (a továbbiakban: ÚNKP) keretében nyílt ösztöndíjpályázatot hirdetett Felsőoktatási Alapképzés Hallgatói Kutatói Ösztöndíj, Felsőoktatási Mesterképzés Hallgatói Kutatói Ösztöndíj, Felsőoktatási Doktori Hallgatói Kutatói Ösztöndíj, „Tudománnyal fel!” Felsőoktatási Doktorvárományosi és Posztdoktori Kutatói Ösztöndíj, Bolyai+ Felsőoktatási Fiatal Oktatói, Kutatói Ösztöndíj, valamint „Tehetséggel fel!” Felsőoktatást Megkezdő Kutatói Ösztöndíj elnyerésére.
Budapest, 2022. szeptember 1., csütörtök (MTI) - A 2022/23-as tanévben minden eddiginél több, összesen 2192 pályázat kapott kedvező elbírálást az Új Nemzeti Kiválóság Programban - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) csütörtökön az MTI-vel.
Az Új Nemzeti Kiválóság Program 2022. évi pályázatain is mintegy kétezer nyertes részesülhet ösztöndíjban összesen közel 4 milliárd forint értékben. A 2016 óta futó program első hat évében már több mint tízezer egyetemista, fiatal kutató kapott 22 milliárd forint támogatást a sikeres pályakezdéshez – jelentette be Bódis József, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) felsőoktatásért, szakképzésért és innovációért felelős államtitkára.
Az NKFIH Alapból az Innovációs és Technológiai Minisztérium mint Támogató és az NKFIH mint Kezelő szerv által kiírt Bolyai+ Felsőoktatási Fiatal Oktatói, Kutatói Ösztöndíj pályázati felhívás szüneteltetésre vonatkozó részletszabálya az alábbiak szerint módosult:
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium a 2020/2021. tanévre a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal útján az Új Nemzeti Kiválóság Program (a továbbiakban: ÚNKP) keretében nyílt ösztöndíjpályázatot hirdetett „Felsőoktatási Alapképzés Hallgatói Kutatói Ösztöndíj”, „Felsőoktatási Mesterképzés Hallgatói Kutatói Ösztöndíj”, „Felsőoktatási Doktori Hallgatói Kutatói Ösztöndíj”, „Tudománnyal fel!” Felsőoktatási Doktorvárományosi és Posztdoktori Kutatói Ösztöndíj”, „Bolyai+ Felsőoktatási Fiatal Oktatói, Kutatói Ösztöndíj”, valamint „Tehetséggel fel!” Felsőoktatást Megkezdő Kutatói Ösztöndíj elnyerésére.
Az NKFIH Alapból az Innovációs és Technológiai Minisztérium mint Támogató és az NKFIH mint Kezelő szerv által kiírt “Tudománnyal fel!” Felsőoktatási Doktorvárományosi és Posztdoktori Kutatói Ösztöndíj pályázati felhívás bizonyos részletszabályai az alábbiak szerint módosultak:
Megnyíltak az Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP) idei ösztöndíjpályázatai: a program 4 milliárdos keretösszegére 2020. június 30-ig pályázhatnak az alap-, mester- vagy doktori képzésben tanuló hallgatók, valamint a posztdoktorok, fiatal oktatók és kutatók. Újítás a programban, hogy idén már külön kiírás szólítja meg a tehetséges doktorvárományosokat és posztdoktorokat, ezzel téve teljessé a kutatói életpálya támogatását. Idén a pályázatokat kizárólag elektronikus úton lehet benyújtani. A pályázati kiírások az ÚNKP honlapján érhetők el: www.unkp.gov.hu.
Tájékoztatás a Tématerületi Kiválósági Program, a Felsőoktatási Intézményi Kiválósági Program és az Új Nemzeti Kiválóság Program keretében támogatott projektek esetében a támogatás felhasználására vonatkozó határidő módosításáról.
Az Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP) a kutatói kiválóságot elismerve ösztönzi a legtehetségesebb fiatalokat, hogy a tudományos életpályát válasszák hivatásuknak. Az idei kiírások utolsó döntésén a Bolyai+ pótmeghirdetésének keretében 58 fiatal oktató és kutató nyert ösztöndíjat, így a teljes ÚNKP program 4 milliárdos keretösszege a 2019/2020-as tanévre összesen 2061 pályázó támogatását tette lehetővé a különböző karrierszakaszoknak megfelelő öt pályázati kategóriában.
Az alap-, mester- és doktori képzésben részt vevő hallgatók, doktorjelöltek, fiatal oktatók és kutatók idén is pályázhattak az Új Nemzeti Kiválóság Program ösztöndíjaira. A program 4 milliárd forintnyi keretösszege a tavalyi évhez képest 13%-kal több ösztöndíjas támogatását tette lehetővé a következő tanévben: a különböző pályázati kategóriákban összesen 2003 pályázat kapott kedvező elbírálást.
Az Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP) célja, hogy a felsőoktatásban résztvevők kutatói-alkotói kiválóságának támogatása révén ösztönözze az egyetemek tudományos teljesítményét, erősítse a kutatói utánpótlást, vonzóvá tegye a tudományos életpályát, segítsen itthon és a pályán tartani a legkiválóbb oktatókat és kutatókat.
Az Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP) célja, hogy a felsőoktatásban résztvevők kutatói-alkotói kiválóságának támogatása révén ösztönözze az egyetemek tudományos teljesítményét, erősítse a kutatói utánpótlást, vonzóvá tegye a tudományos életpályát, segítsen itthon és a pályán tartani a legkiválóbb oktatókat és kutatókat. A 4 milliárd forintos teljes keretösszegből várhatóan közel kétezren jutnak majd támogatáshoz.